On-line poradna

Několik vpichů od tatérské jehly 10. 5. 2022

Uživatel: Petr, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Zdravím, jsem tatér. V průběhu tetování jednoho z klientů jsem se já blbec několikrát píchl do prstu (tekla krev), když mi strojek sklouzl. Chtěl bych se zeptat, jak velká je šance nákazy, pokud by byl klient HIV pozitivní a jeho krev se mi dostala jehlou do rány. Dostal jsem totiž 2 týdny po tetování horečky, bolí mě nehorázně v krku a mám zvětšené uzliny na krku + je mi nevolno a v noci se potím. V podpaží ani v tříslech jsem zvětšené uzliny nenahmatal, tudíž předpokládám pouhou angínu, nebo jiný kekel, ale aspoň by mě uklidnil také názor někoho znalého. Mockrát předem děkuji za odpověď, snad mi pomůže se uklidnit.

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 13. 5. 2022

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Riziko přenosu HIV infekce jehlou od osoby s HIV infekcí je obecně nízké, odhaduje se na 0,23%, tedy cca 1 případ na 500 poranění. Vyšší riziko přenosu je od osob infikovaných virem hepatitidy B nebo C.

Tři měsíce od poranění si nechte vyšetřit krev na HIV, hepatitidu B a C. V případě trvajících akutních obtíží se obraťte na svého praktického lékaře případně ambulanci nejbližšího infekčního oddělení.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 201

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.