On-line poradna

Normální okolnosti 11. 6. 2015

Uživatel: Ondra, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den pane Sobku, Děkuji za Váš názor. Vím že je to těžké dát osobní názor tohoto charakteru když neznáte podrobnosti. Ale pro nezasvěceného člověka je zase těšké chápat a vyrovnat se s informaci a terminologii. Například Normální okolnosti. Nebo krvácení ... kde je hladina kdy jde jen o oděrky (a kdy vadí i jen oděrky) a kdy krvácení. Například v mém dotazu, nikdo přeci nemůže vědět zda nemá v ústech nebo análu drobné odřeninky, praskliny, oděrky, které možná vyditelně nekráčí ale jsou. A vyplašený hříšník se pak ptá na onu hranici kdy je to dobré a kdy už ne. To samé a zase na mém dotazu třeba toto kdy je nebezpečí kdy krvácí jen jeden zůčastníků a kdy oba? Zase otázka proč oba? Člověk neznalí podrobnějšího důvodu a důsledků se ptá proč. Proto je moc důležitá vaše účast, vaše znalosti a schopnost posuzovat reálné příčiny a důsledky. Přiznalm se ano bojím se, a tak se snažím najít informace, ale samotné informace nestačí, je třeba lidí co informace zasadí do reálného dění a dají rozhodnutí. Proto Vám a vašim kolegům patří dík. Asi nikdy nepochopím tenkou hranici o oděrkách a krvácení, moc rád bych to chápal ale je tam mnoho drobných rozdílností. Přiznávám že lizání a dráždění análu asi není běžná praxe (i kdyz je to super) ale málokdo ví zda nemá anál třeba trochu odřený nebo opruzený. A zda to je problém nebo ne? Děkuji

Michael Jettmar

Odpověděl: Michael Jettmar, 15. 6. 2015

Dobrý den Ondro,

děkujeme za Váš dotaz, byl přidělen mě, takže Vám na něj odpovím.
Co se týče přenosu krevní cestou: V první řadě je třeba si uvědomit, že u přenosu HIV krevní cestou, je myšleno krevní transfúzí, nebo společným sdílením jehel při užívání drog. Tyto jehly totiž většinou obsahují krev toho druhého. U oderek a zranění máme na mysli čerstvé, krvácející rány.

Dané okolnosti bych nenazýval "normálními a nenormálními" ale rizikovými anebo nerizikovými.

Ondro, držte se a pěkný den,

Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 221

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212