On-line poradna

Oral a přehnaný strach z HIV 7. 4. 2022

Uživatel: Nick, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, chci se zeptat, zda existuje nějaký způsob, aby člověk neustále nemyslel na HIV a celkově na pohlavní nemoci, už od svých 18ti let mám fobii z pohlavních nemocí, ale sex mám rád, nejčastěji provozuji orální sem někdy i s polykáním, ale to prej moc velké riziko není, jelikož žalůdeční šťávy HIV zabijou a pokud člověk nemá čerstvou ránu v puse, tak je riziko přenosu úplně malé, prej skoro nulové, na jedné vědecké stránce jsem se dočetl, že při zkoumání nebyl nalezen žádný případ nákazy při orálním sexu, tak se tím snažím uklidňovat, ale furt se prohledám, jestli nenám zvétšené uzliny, když mě třeba začnou bolet svaly na nohách, tak mám v hlavě myšlenku, že se jedná o HIV...

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 11. 4. 2022

Vážený Nicku,

Vaše znalosti o přenosu HIV nejsou úplně přesné. Je pravda, že riziko přenosu HIV je při orálním sexu podstatně nižší než při análním styku. Ale pokud při něm dochází k ejakulaci do úst, tak to již nelze označit za bezpečnější sex. V takovém případě riziko nákazy skutečně existuje.

Citlivou oblastí je nosohltan, kde dochází ke kontaktu ejakulátu se sliznicí zadní části ústní dutiny. Navíc zde poměrně často dochází k infekci jinou sexuálně přenosnou chorobou, která ne vždy je rozpoznána a přitom zvyšuje riziko přenosu HIV. Přenos jiných sexuálně přenosných infekcí jako je kapavka, syfilida nebo chlamydiová infekce není při orálním sexu vůbec vzácný.

Takže bych doporučil, pokud je to možné, se ejakulaci při orálním sexu raději vyhnout. Chápu, že v některých případech, kdy partner má rychlejší ejakulaci anebo jste příliš vzrušení, se to nemusí podařit.

Připomínám známé pravidlo, že pokud muž má styky s muži, tak by si měl dojít nejméně jednou za rok na HIV test. Přece jen, kdyby náhodou, tak aby se infekce zachytila včas. Vždyť každý dvacátý takový muž s virem HIV žije. A ti, kteří o své nákaze nevědí, nejsou ani léčeni a jsou tedy infekčnější. Určitě je vhodné, aby bylo možné při takovém testu vyšetřit i syfilidu (což je například v checkpointech Domu světla u mužů majících sex s muži automatické), případně zvážit i vyšetření ostatních sexuálně přenosných chorob.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 201

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.