On-line poradna

Otázka 2. 11. 2021

Uživatel: Maťo, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý deň chcem sa spýtať akú úlohu zohráva stres u primoinfekcii môže ovplyvniť testy alebo zhoršiť priebeh infekcie v 1 štádiu? Keď sa objavia v 1 štádiu symptómy ďakujem za odpoveď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 6. 11. 2021

Stres může být akutní a chronický. Ten akutní nás moc z hlediska prevence neovlivní, jen mobilizuje naše schopnosti v daném okamžiku.

Chronický může vést ke změnám imunity a pak můžeme snadněji onemocnět. To platí obecně. Bohužel neumíme míru této zátěže kvantifikovat.

Není zcela jasné, jestli chronický stres přispívá k symptomatickému průběhu akutní HIV infekce. I když by se to dalo očekávat, ale těch faktorů, které nakonec ovlivní, zda dojde k rozvoji příznaků či ne, je více. Pokud k nim dojde, tak je to v očekávané době 2-6 týdnů po nákaze, čili případný stres je může urychlit nejvíce o několik dní.

Podobně nevýznamně může ovlivnit chronický stres tvorbu HIV protilátek, čili případné zpoždění bude opět v řádu dnů a doba 2-3 měsíců pro spolehlivost negativního výsledku je tedy dostatečná.

Pokud chronický stres trvá a HIV infekce nebyla diagnostikována (a tedy ani léčena), tak může urychlit zhoršování imunity. Vzpomínám si na konkrétní případ, kdy se HIV infekce rozvinula už během dvou let do těžkého stádia poruchy imunity u Evropana, který strávil tyto dva roky v tropech. Jednalo se tedy o klimatický stres, ale asi spojený i s další zátěží imunity (což tropy přináší). Byl to nejrychlejší průběh zhoršení imunity při HIV infekci a absenci jiných chorob, jaký jsem u pacienta zažil.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.