On-line poradna

Panický strach z hiv 25. 5. 2021

Uživatel: František, Téma: Ostatní dotazy, připomínky a podněty

Dobrý den, můj dotaz bude asi specifický, ale musím se zeptat, jestli existuje nějaká terapie na boj ze strachu proti pohlavním nemocem. Mám panický strach z hiv, přestože z mého pohledu naprosto neoprávněně, pravidelně daruji krev každé tři měsíce, přítelkyně se kterou jsem dva roky také daruje krev. Nekouřím, nefetuji, pouze občas žvýkám tabákové pytle (snus), prostě žiji normální život, ale bojím se stále. Stačí mi, že se třeba chytím v autobuse za tyč, která je zpocená od předchozího člověka a já už kontroluji, jestli náhodou nekrvácel. Teď se vše umocnilo tím, že přítelkyně měla kvasinky a o měsíc později byla odmítnuta jako dárce z důvodu nízkého hemoglobinu. Naprosto normální věc, která se stává mnoha dárcům, ale já z toho šílím. Problém třeba není v tom, že bych jí nevěřil, problém je ve mně, že já se bojím přenosu nemoci i způsobem, který je vyloučený, třeba sdílení hadice vodní dýmky, přestože mám svůj vlastní (ne ten, který dostanete na baru), opravdu vlastní náústek, který používám jen já. Existuje nějaký způsob, jak s tímto bojovat? Děkuji za pomoc .

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 25. 5. 2021

Tyto úzkosti obvykle patří mezi tzv. obsedantně-kompulzivní poruchy. Často jsou přítomny i jiné její projevy, (někdy v minulosti, jindy aktuálně), např. obava po odchodu z bytu, že nebyla zavřena voda, že člověk zapomněl zamknout, že má chodit jen po tmavých (či naopak) světlých dlaždicích. Hezky její projevy znázornil (včetně obav z mikrobů) Jack Nicholson ve filmu Lepší už to nebude.

Porucha se dá léčit jak léky (podávají se obvykle antidepresiva), tak psychoterapií, případně kombinací obou metod (zejména pokud jedna z metod není dostatečně účinná).

Jinak z hlediska racionálního, sexuálně přenosné choroby se přenášejí sexem právě proto, že jinými, běžnými cestami (třeba na rozdíl od Covidu, i když i ten lze přenést při sexu), to není tak jednoduché.

Doporučuji tedy vyhledat psychiatra nebo psychologa.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.