On-line poradna

Povinne HIV testovani 17. 5. 2021

Uživatel: Starkiller, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli je pacient povinny v pripade pozitiviho nalezu kapavky podstoupit ze zakona i test na HIV? Byl jsem totiz na jedne venerologii, ktera mi tvrdila ze jsem ze zakona povinny, ale me se to nejak nezda jelikoz na strankach ministerstva zdravotnictvi je to povinne jen pokud se jedna o darovani krve, organu a tkane. Jak to tedy je? Test mi vysel negativni, ale jedna se mi o to, ze po 3 mesicich chteji abych ho podstoupil znova opet s tim, ze jsem povinny a tim padem mne vylozene nuti. Neprijde mi to spravne. Muzete mi prosim poradit? Predem dekuji WM

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 17. 5. 2021

Dobrý den,

pokud se léčíte s kapavkou, je právem hygieny Vám nařídit testy na HIV (§ 71 odst. 2 písm. d) zákona o ochraně veřejného zdraví).

Viděno praktickým pohledem bych doporučil vyjít z toho, jak jste se nakazil kapavkou. V praxi je možno nakazit se kapavkou způsoby, při kterých se nepřenáší HIV. O tom byste měl případně lékaře informovat, protože nařízení testu HIV, byť je možné, se v takovém případě jeví jako nadbytečné. Ve všech ostatních případech byste test byste měl podstoupit ve svém vlastním zájmu. Kapavka totiž může mít kratší inkubační dobu než HIV, takže závěr o tom, že jste se nenakazil, lze jednoznačně potvrdit až po uplynutí příslušné inkubační doby. Jen s negativním testem na HIV si pak můžete být jistý, že jste zdravý, a jen s včasně pořízeným pozitivním testem je možné včas zahájit léčbu, která je nutná pro zachování zdravotního stavu. Pravidla jsou tak nastavena v nejlepším zájmu ochrany zdraví pacientů.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.