On-line poradna

Právo na volbu porodu 19. 5. 2023

Uživatel: matti, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, moje manželka je HIV pozitivní a těhotná. Podle informací z centra musí rodit na speciálním oddělení pro pozitivní pacienty, kde nastoupí až měsíc před termínem porodu. Je to tak, že skutečně nemůže rodit v některé bližší nemocnici a musí být tak dlouho ve vzdálené nemocnici a čekat zde na porod? 2) Na Vašich stránkách je uvedeno, že pozitivní matky nemusí rodit císařským řezem. Jak si ale klasický postup bez císařského řezu zajistit nebo jinak řečeno, jak si tento zákrok dopředu zakázat? Nechci riskovat, že se manželka po porodu probudí a zjistí, že byl proveden císařský řez. Jak přesně postupovat, aby přání rodičky bylo splněno?

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 22. 5. 2023

Dobrý den,

porody HIV pozitivních matek probíhají obvykle v porodnicích těch nemocnic, které mají HIV centrum. K porodu nejsou vyčleněna žádná speciální oddělení pro pozitivní pacienty, do porodnice přichází matka krátce před porodem, jako ženy HIV negativní, pokud není k časnější hospitalizaci nějaký jiný zdravotní důvod.

Doporučuje se, aby HIV+ matka byla vyšetřena porodníkem nejpozději v 34.-36. týdnu ke stanovení postupu při porodu. Cca měsíc před porodem se provádí také kontrola v HIV centru s vyšetření virové nálože (aktivity viru v krvi). Pokud je virová nálež u matky díky protivirové léčbě nižší než 50-100 kopií, lze rodit běžným způsobem. Pokud je hodnota vyšší, pak je v zájmu dítěte provedení císařského řezu.

Přání rodičky sdělte porodníkovi, který ho jistě bude respektovat, pokud to neohrozí dítě nebo nenastanou nějaké porodnické komplikace.

Obrázek č. 169
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 213

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212