On-line poradna

Přenos HIV krví 1. 9. 2020

Uživatel: Adam, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěl bych se na Vás prosím obrátit se složitějším dotazem. Trpím OCD a teď nejsem kvůli riziku, které jsem zažil vůbec schopný běžného života. Byl jsem s kolegy na dovolené. Jeden kolega (dost promiskuitní) se pořezal o rozbitou lahev. Ruce od krve si pak umýval ve dřezu. Toto vše jsme vůbec nevěděl, protože jsem byl v jiném patře. Bohužel, jsem si šel dolů do dřezu vymýt shaker. Poté, co jsem vypil obsah shakeru jsem si náhodou všiml, že v místech kam jsem shaker při mytí vymývání pokládal, se nachází kapičky krve. Teď mám obrovský strach, zda jsem se nemohl nakazit Hiv. Kolega má teď dost pochybnou a rovnež promiskuitní přítelkyni. Takže by mohl být nakažený i čerstvě s velkou náloží. Bojím se více způsobů přenosu. Mám ekzém na ruce a bojím se tedy, že jsme si do ekzému ještě rozdráždého od slané vody z moře dostal krev z kohoutku či pracovní desky okolo dřezu. Také se bojím, pokud bych trochu krve omylem vypil, protože jsem části shakeru při vymývání pokládal okolo dřezu. A v neposlední řadě se bojím, zda jsem si omylem neporomnul třeba oko. Zjistil jsem bohužel, že se kolega poranil až pozdě. Krev by byla bohužel čerstvá tak 3-4 minuty... četl jsem, že nakazí až 8 minut. Nevím teď co dělat. Nejsem schopný fungovat v práci ani ve vztahu. Dá se prosím nějak říci, jak velké je riziko v těchto třech rizikových případech chování? Mockrát děkuji a omlouvám se předem za dlouhý a složitý dotaz. Děkuji za práci, kterou odvádíte.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 2. 9. 2020

Váš dotaz mi připomněl událost, k níž došlo na olympijských hrách před 28 lety. Skokan do vody, olympijský vítěz Greg Louganis si při skoku rozbil o prkno hlavu a jeho rána dost krvácela. Do té doby nebyla známa jeho HIV pozitivita (tehdy ještě nebyla léčba, takže měl zřejmě i vyšší virovou nálož). Bál se, že jeho krví v bazénu by se mohli další závodníci infikovat a proto svůj HIV status prozradil. Až odborníci mu (a dalším závodníkům) vysvětlili, že po zředění krve nemůže k přenosu dojít (podobně také nemůže žena otěhotnět, pokud se koupe ve vodě, do níž někdo předtím ejakuloval). K tomu, aby nějaké riziko existovalo, by se musela infekční tekutina rovnou dostat do úst, spojivky.

Takže pokud by Váš kamarád měl tepenné krvácení, Vy byste z vyděšení měl otevřená ústa a jeho krev Vám do nich stříkla, tak by nějaké riziko bylo. Ale určitě ne z kapky krve ve vodě, která se Vám dostala do úst (či jinam).

Bylo by vhodné vše zkonzultovat se svým psychiatrem či psychologem, aby Vás uklidnili (zhoršení obsedantně kompulzivní poruchy může nastat prakticky po jakémkoli podnětu, kterému by ostatní lidé nevěnovali pozornost).

Pokud bylo někdy i reálné riziko (tedy nechráněná soulož) a ještě nebylo pokryto testem, tak by bylo vhodné nechat se otestovat. V takovém případě určitě dodržte interval tří měsíců od posledního rizika (a případně od této události), kdy lze negativní výsledek testu považovat za spolehlivý. Předčasné testování by jen zhoršovalo Vaši úzkostnou poruchu.

Ani úzkostné reakce nebývají stereotypní. Známe úzkostné lidi, kteří nikdy rizikový sex nemají, ale i takové, kteří se úzkostně obávají nereálného rizika přenosu HIV při polibku a zároveň podceňují mnohem reálnější riziko při nechráněné souloži (protože k ní došlo se "slušnou" partnerkou).

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 166
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.