On-line poradna

Přenos HIV při gynekologickem vyšetření 30. 10. 2021

Uživatel: Lenka, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, Byla jsem na gynekologické prohlídce, během které mi byl proveden vaginalni ultrazvuk. Během předešlých prohlídek vždy byl nasazen kondom na ultrazvuk. Nyní jsem si nevšimla, že by paní doktorka kondom na ultrazvuk nasadila. U paní doktorky nikdo v ordinaci při mém příchodu nebyl, takže minimálně patnáct minut ( spíše i dele) ultrazvuk použity nebyl. Chtěla jsem se zeptat, pokud by byl vysetrovan někdo ultrazvukem s HIV, jaká je pravděpodobnost, že došlo k přenosu viru na mě? Jaká je životnost viru na vzduch? Mohlo by takto dojít k nákaze nebo by vir během těch minimalně 15.cti minut již nepřežil? Pokud by mohlo dojít k nákaze, jaké vysetreni (postup) by jste mi prosim doporučili? Moc děkuji za odpověď S pozdravem Lenka

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 2. 11. 2021

Dobrý den, přenos HIV v ordinacích českých lékařů je krajně nepravděpodobný. Přenos vámi uváděným způsobem by byl teoreticky možný, pokud by přístroj bez jakékoliv desinfekce byl použit bezprostředně po sobě na více pacientkách.

Pokud máte pochybnosti o prováděném výkonu, je potřeba reagovat ihned, lékaře se zeptat a případně výkon odmítnout. Jde o vaše zdraví.

Vše o způsobech přenosu HIV najdete na našem webu www.hiv-prevence.cz.

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
Obrázek č. 192
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.