On-line poradna

Prokleté Rusko 5. 5. 2015

Uživatel: smutný romantik, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, chci se zeptat na následující dotaz: před pár dny jsem potkal v baru pěknou cizinku z Ruska, po příjemně strávené noci jsem se druhý den dozvěděl od jistého zdroje, že je prý HIV pozitivní, a tak mám na Vás pár dotazů. 1. mohl jsem se nakazit při orální styku, ona mi poskytovala orální sex bez kondomu a byl zakončen vyvrcholení do jejich úst a oblíznutím mého penisu? 2. jelikož mám kapku problém s uzdičkou na penise (už mi 2x praskla) a není pevná a je tam vidět malá jizva.. je možná nakáza i orální stykem s takhle poškozennou uzdičkou? 3. je nějaké riziko nakázy při chráněném pohlavním styku s HIV pozitivním osobou (vaginálním i análním)? 4. dají se rozpoznat už nějaké příznaky toho, že jsem nebo nejsem infikován? testy jsou s určitostí prokazující až po 3 měsích od rizikového chování a do té doby je to čekání o nervy a dost stresující 5. jsou případné testy na HIV 100 % pravdivé nebo je nějaké procento, že testy nebudou průkazné? Prosím o odpověď

Petr Sobek

Odpověděl: Petr Sobek, 5. 5. 2015

Dobrý den,

1. přenos orálním stykem je poměrně vzácný. Aby došlo k přenosu musel by jste mít na penisu krvácející poranění a partnerce by muselo krvácet z úst. Slinami vás infikovat nemůže.

2. muselo by dojít ke krvácení obou partnerů.

3.při chráněném styku se nemusíte přenosu obávat za předpokladu že kondom zůstane po celou dobu pohlavního styku neporušen.

4.příznaky se objevují 2-6 týden, zpravidla 3-4 týden od infikace. Je to souhrn několika příznaků najednou. Spolehlivý výsledek testu obdržíte po 2-3 měsících od posledního rizika. Primární akutní infekce se projevuje zhruba u 60-70% infikovaných. Ostatní jsou bezpříznakoví.

5. Pokud dodržíte stanovenou lhůtu pro test na HIV infekci, což jsou 2-3 měsíce od rizika, je výsledek spolehlivý,

Obrázek č. 238
Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

podpora regionálních checkpointů

Obrázek č. 204
Obrázek č. 228
Obrázek č. 229
Obrázek č. 231
Obrázek č. 233
Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212