Rychlotest - reaktivní výsledek

Potvrzení nebo nepotvrzení reaktivity (ať již rychlotestu nebo standardního laboratorního testu) hodně závisí na pravděpodobnosti, že se dotyčný jedinec mohl nakazit. Jestliže zareaguje test u 30 letého gaye, tak je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se výsledek potvrdí. Jestliže zareaguje u 75 leté důchodkyně, tak je pravděpodobnější, že šlo o falešnou reaktivitu. Reaktivní znamená, že nějaké protilátky (nejčastěji HIV protilátky, ale ne vždy) v testu reagují. Některé etnické skupiny mají falešnou reaktivitu poněkud častější než naše rasa.
Důvody falešné reaktivity mohou být dva:
Častější je zkřížená reaktivita - v testu zareagují jiné, podobné protilátky. Až konfirmační test pak tuto možnost vyloučí.
Dále genetická příčina - setkali jsem se s člověkem, který měl opakovaně i po několika letech reaktivní výsledek na HIV, který konfirmace nikdy nepotvrdila. Podobně i ty rasové rozdíly jsou zřejmě dány geneticky.
Snažíme se u reaktivních rychlotestů získat data o pacientovi nebo alespoň kontaktní telefonní číslo či e-mail, zejména když se jedná o terénní testování. Protože v takovém případě je někdy těžké odhadnout, jak zareaguje. Pamatuji se, jak jsme asi dva měsíce "uháněli" jednoho kluka, aby si přišel pro konečný výsledek. Přitom by vzhledem k jeho vyděšené reakci při reaktivním HIV testu člověk čekal, že přijde při prvním možném okamžiku.