On-line poradna

Syfilis a jeho léčba 28. 11. 2019

Uživatel: Joe, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Pane Doktore, Jsem HIV pozitivní několik let, vše v pořádku, vysoké CD4. Začátkem Října jsem měl běžné testy v centru a test na Syfilis byl negativní. V polovině Listopadu se objevili pupínky a test na Syfilis byl pozitivní. První den nástupu v nemocnici jsem dostal penicilín a horečku 38, která přes noc skončila a nyní cítím se skvěle. Jak dlouho tady budu muset ještě sedět ( ležet mě nebaví) ? Vlastně tady čekám na jednu injekci celý den... V 4. den mi končí izolace, což znamená platbu cca 1000 korun za pokoj. Což při nejhorším dlouhém scénáři dělá docela velký obnos a hlavně úplně zbytečně. Mám však další dotaz, jak konkrétně probíhá léčba v Německu? Jsem Čech, normálně pojištěn, mám i dobré cestovní pojištění. Jestli by jejich ambulantní léčba, klidně i placená léčba, včetně nákladu na dopravu nebyla levnější než v Česku a hlavně bych nebyl odstřižen 2 týdny od příjmu z práce. Myslím si, že i pro pojišťovnu by bylo levnější mi zaplatit ambulantní péči v Německu, protože jsem se dozvěděl, že se u nás léči Syfilis hospitalizací jen pro to, že nemocnice dostane a mnoho více peněz za hospitalizaci, než za ambulantní výkon (jeden střik injekcí). A aby toho nebylo málo, tak moje HR reakce byla v podstatě zanedbatelná. Podíval jsem se na vaše stránky a jediné co jsem zjistil, že budu předvolán na hygienu a ještě k tomu dostanu pokutu. Že jsem vůbec ty pupínky řešil... i když ono by se to asi zhoršovalo... Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 28. 11. 2019

Kdybyste to neřešil, tak by to bylo špatně, protože sám by se syfilis nevyléčil.

V mnoha směrech máte pravdu, ale postoje většiny dermatovenerologů (ne všech) jsou dosti neprůstřelné. Jak dlouho trvá hospitalizace, záleží jen na nich. Pokud se pacient brání, tak zákon umožňuje nařídit povinnou léčbu pohlavních nemocí. Obvykle se hospitalizace prodlužuje, pokud je tam silná horečnatá reakce, jiné onemocnění, které může nemoc komplikovat, nebo podezření na tzv. neurosyfilis (u HIV pozitivních je častější), tak bývá hospitalizace delší. Ale znám i nekomplikované případy, kdy pacient, HIV negativní (navíc pracoval ve zdravotnictví), strávil v nemocnici celý týden. Jiný kamarád zase měl nemilou zkušenost s reakcemi a dotazy ostatních spolupacientů (určitě by si mohl dovolit zaplatit soukromý pokoj, ale neudělal to (asi čekal kratší dobu pobytu)), takže to svedl na kožní komplikace při jiné chorobě) a také mu vadilo oslovování příjmením od personálu před ostatními pacienty (přece jen je trochu známější osoba a dá se jeho jméno vygooglovat).

Jeden kolega kamarád (není ani gay ani HIV pozitivní) říká, že jsou na světě jen tři země, kde je povinná léčba syfilidy v nemocnici - Česko, Slovensko, Rusko. Ono tam asi bude patřit i Bělorusko, Kazachstán atd., ale je to určitě pěkná společnost.

Navíc depotní injekce, když se aplikují ambulantně, si někteří pacienti platí (někde ano, jinde ne). Takže znám případ bezdomovce, který si depotní injekce nevyzvedl, léčbu přerušil. A byl pak hospitalizován měsíc. No pak už stát opravdu nic neušetřil, jemu to zase tolik nevadilo, aspoň byl v teple.

Naštěstí se už objevují i u nás dermatovenerologové, kteří u nekomplikovaných případů jsou ochotni léčit syfilis ambulantně. Je to zřejmě v rozporu s jejich doporučeným postupem (ale to není zákon, takže je to hlavně na nich). Znám i případy pacientů, kteří, jak Vy sám zmiňujete, si raději zaplatili diagnostiku a léčbu v Německu. To proplacení pojišťovnou by asi bylo složité, nevím, že by to někdo zkusil.

Nevím, že by někdo zkusil nezaplatit pokutu, pokud mu ji hygienici uloží. Přece jen jsou lidé při tom jednání pod dost velkým stresem a raději do konfliktu nejdou, chtějí to mít za sebou. A ta tisícovka nebo dvě jim nestojí za to. Ale slyšel jsem i názor, že pokud by to někdo odmítl, že by hygiena do nějakého soudního sporu, aby částku vymohla, nešla. Pokud by to někdo odmítl, určitě mu naši právníci jsou ochotni poskytnout pomoc.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 159
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.