On-line poradna

Tehotenství 8. 1. 2021

Uživatel: Tomáš, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den. Když mi bylo 17 tak jsem v partii vyskoušel heroin. Nevedel jsem vubec, že neco jako HIV existuje. Kdyz mi bylo 24 tak jsem se dostal do nemocnice zhubnutej a se zapalem plic. Diagnoza byla AIDS. Byl sme v totalnem šoku. Ihned mi nasadili léčbu a za dva roky jsem se dostal na nedetekovatelnou virovou nalož. Před dvemi roky jsem se zamiloval do ted už mé manželky a od zacatku vztahu jsem byl k nim uprimny o mem zdravotnim stavu. Ona byla negatívni. Následne jsme se snažili o miminko s tim, že lekar nám tvrdil, že když chodim pravidelne na kontroly a mam virovou naloz nula tam s otehotnenim by nemel byt problem bez Jediho nakazení. Takze jsme se pokouseli o mimino, což jse i povedlo a moje manželka je tehotná. Jenomze pak se stalo neco co jse neda ani opsat. Zjistili že má taky hiv v 6 mesicu tehotenství. Absolutne tomu nechapu, jak se to mohlo stát kdyz jsem chodil každý pul rok na odbery a vždy jsem byl nedetekcni a i studie rikaji U=U? Další problem je že manželka je věricí a chce rodit prirozenym spusobem. Takze vubec nevim čo bude s tim dal.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 8. 1. 2021

Je těžké vyjádřit se jen na základě těchto informací k HIV pozitivitě Vaší manželky. Asi nejpravděpodobnější vysvětlení je, že k nákaze mohlo dojít ještě před zahájením Vašeho vztahu (tedy pokud měla v minulosti jiné partnery a nebyla na HIV testována), ale je i řada jiných možností. Pokud byste o to stáli, tak by mohla ona požádat o konzultaci s epidemiologem. Protože rozhodující budou údaje od ní.

K možnosti porodu přirozeným způsobem jsem bohužel skeptický, protože za tři měsíce zřejmě nedojde k u manželky k takovému snížení virové nálože, aby nebylo zvýšené riziko přenosu na dítě během přirozeného porodu. Nicméně rozhodující slovo budou mít HIV specialisté a gynekologové.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 173
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.