On-line poradna

Test na syfilis 20. 3. 2021

Uživatel: David, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, poprosím o radu zkušeného lékaře. Na začátku prosince jsem měl nechráněný orální styk s bývalým sexuálním partnerem, o němž jsem se nyní dozvěděl, že byl hospitalizován v březnu se syfilis. Já sám jsem žádné příznaky nepozoroval a nepozoruji a shodou okolností jsem se byl v druhé půli února nechat otestovat rychlotesty v sanitce (tedy téměř 11 týdnů po tomto potenciálně rizikovém kontaktu, samozřejmě je možné, že dotyčný se nakazil až později). Můj dotaz zní, jestli v případě, že by dotyčný již byl v době styku nakažen (žádné příznaky jsem na něm nepozoroval), můžu považovat rychlotest po více než 10 týdnech za spolehlivý (byl negativní) a nebo zda bych měl pro jistotu podstoupit ještě klasický test z plné krve. Děkuji.

MUDr. Miroslav Důra

Odpověděl: MUDr. Miroslav Důra, 21. 3. 2021

Dobrý den, Davide. Budeme-li se zabývat protilátkami proti syfilis v obecné rovině, první protilátky po nákaze zachytneme v horizontu 5 až 7 týdnů po kontaktu, nástup prvních protilátek po této době je vzácnějším jevem, ale může k němu dojít. Nevíme, v jakém stádiu onemocnění byl léčený partner, k jeho infekčnosti se tedy nelze vyjádřit. Orální styk skýtá jisté vyšší riziko přenosu syfilis nežli např. HIV.

Ve Vašem případě se jednalo o test za 11 týdnů po kontaktu, což je doba ve většině případů dostatečná k záchytu nově se tvořících protilátek, avšak existují, jak bylo řečeno, i vzácné pozdní nástupy jejich tvorby. Rychlotest na syfilis je poměrně dobře citlivá metoda na záchyt jakékoli fáze syfilis.

Shrnuto a podtrženo - doporučil bych Vám pro Váš klid vyšetření z plné krve na HIV, syfilis a HCV v této době, což je více jak 3 měsíce od potenciálního kontaktu. Tím dostanete definitivní jistotu.

Obrázek č. 169
Podcast Život plus
Obrázek č. 180
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.