phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Test ze slin po 5 týdnech, laboratorní po 7 týdnech, antibiotika xorimax

Antonín 10. 9. 2019
Dobrý den, dne 27.6.2019 jsem se píchnul o injekční stříkačku před poštou až do krve. Nejdříve jsem tomu nevěnoval pozornost, ale následně se mi hlavě začaly šířit černé myšlenky. Dle odborných článků z řad lékařů jsou názory, že vir HIV velmi rychle umírá na vzduchu cca 5-7 minut, ale jsou i připady, kdy se lze infikovat od stříkačky i po 42 dnech - tedy průkazné případy. Můj dotaz směřuje ale jinam. Po 5 týdnech od vpichu jsem si udělal domáci test oraquick, který vyšel negativně. Následně jsem si nechal udělat test přesně 50 den po vpichu, který byl zaslán do laboratoře, také vyšel negativně. Mám jít ještě na další test? Druhý týden po vpichu jsem užíval xorimax na angínu. Dále tady bylo zmíněno testování ve Francii i GB, které je spolehlivé již po 6 týdnech - respektive ho považují za spolehlivé, protože dle dostupných informací je test dělaný po 4. týdnech i při braní antibiotik nikoli kortikoidů přesný na 95 % a po 6 týdnech i při braní antibiotik na 98 %. Žádná primoinfekce neproběhla (příznaky). Mám tedy dva dotazy: Je rozdíl mezi např. Francouzským a Anglickým testem oproti testu v ČR, který se provádí ve státní laboratoři? Je znám případ, kdy byl člověk po 6 týdnech negativní a po třech měsících pozitivní mimo případ, který jsem zde viděl uvedený? Tedy, kdy se člověk dlouhodobě léčil na syfilis? Antibiotika působí cca 72 hodin po dobrání, ale na výsledek testu žádný vliv nemají. Kdyby měly, tak by se muselo jednat o test provedený současně s užíváním antibiotik. Děkuji za Vaše odpovědi. Tonda
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 10. 9. 2019

Rozdíl není v testech (přestože jsou různé typy testů), jen v době, kdy považují negativní výsledek za spolehlivý. Po šesti týdnech je pravděpodobnost záchytu pozitivního výsledku vyšší než 90-95% (s těmi 98% bych polemizoval, i když rozdíl velký nebude). Ta antibiotika některá tvorbu protilátek ovlivnit mohou a jiná vůbec ne. Samozřejmě neovlivní vlastní výsledek testu, jen tvorbu protilátek, pokud se berou v období, kdy se vytváří.

Tento postoj samozřejmě souvisí i s protestovaností populace. Jestliže by přece jen HIV pozitivitu náhodou v Anglii neobjevili, tak je poměrně pravděpodobné, že dotyčný bude testován znovu dříve než u něho dojde k rozvoji HIV. Nicméně stanovisko Světové zdravotnické organizace je v tomto případě neměnné (od roku 2000) a uvádí spolehlivost negativního testu po třech měsících od posledního rizika. Sám jsem se před lety při jedné diskusi přimlouval za eventuální revizi tohoto doporučení.

Znám případ, který není úplně stejný, ale blíží se Vašemu dotazu. Nově zjištěný HIV pozitivní člověk uváděl jako poslední riziko sex asi před třemi měsíci (pak měl ještě styky se stálým partnerem, který byl opakovaně negativní). Laboratoř první test hodnotila jako suspektní, ale nepotvrdila HIV pozitivitu a doporučila test okamžitě opakovat. Pak již byl výsledek jednoznačně pozitivní.