On-line poradna

Test ze slin po 5 týdnech, laboratorní po 7 týdnech, antibiotika xorimax 10. 9. 2019

Uživatel: Antonín, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, dne 27.6.2019 jsem se píchnul o injekční stříkačku před poštou až do krve. Nejdříve jsem tomu nevěnoval pozornost, ale následně se mi hlavě začaly šířit černé myšlenky. Dle odborných článků z řad lékařů jsou názory, že vir HIV velmi rychle umírá na vzduchu cca 5-7 minut, ale jsou i připady, kdy se lze infikovat od stříkačky i po 42 dnech - tedy průkazné případy. Můj dotaz směřuje ale jinam. Po 5 týdnech od vpichu jsem si udělal domáci test oraquick, který vyšel negativně. Následně jsem si nechal udělat test přesně 50 den po vpichu, který byl zaslán do laboratoře, také vyšel negativně. Mám jít ještě na další test? Druhý týden po vpichu jsem užíval xorimax na angínu. Dále tady bylo zmíněno testování ve Francii i GB, které je spolehlivé již po 6 týdnech - respektive ho považují za spolehlivé, protože dle dostupných informací je test dělaný po 4. týdnech i při braní antibiotik nikoli kortikoidů přesný na 95 % a po 6 týdnech i při braní antibiotik na 98 %. Žádná primoinfekce neproběhla (příznaky). Mám tedy dva dotazy: Je rozdíl mezi např. Francouzským a Anglickým testem oproti testu v ČR, který se provádí ve státní laboratoři? Je znám případ, kdy byl člověk po 6 týdnech negativní a po třech měsících pozitivní mimo případ, který jsem zde viděl uvedený? Tedy, kdy se člověk dlouhodobě léčil na syfilis? Antibiotika působí cca 72 hodin po dobrání, ale na výsledek testu žádný vliv nemají. Kdyby měly, tak by se muselo jednat o test provedený současně s užíváním antibiotik. Děkuji za Vaše odpovědi. Tonda

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 10. 9. 2019

Rozdíl není v testech (přestože jsou různé typy testů), jen v době, kdy považují negativní výsledek za spolehlivý. Po šesti týdnech je pravděpodobnost záchytu pozitivního výsledku vyšší než 90-95% (s těmi 98% bych polemizoval, i když rozdíl velký nebude). Ta antibiotika některá tvorbu protilátek ovlivnit mohou a jiná vůbec ne. Samozřejmě neovlivní vlastní výsledek testu, jen tvorbu protilátek, pokud se berou v období, kdy se vytváří.

Tento postoj samozřejmě souvisí i s protestovaností populace. Jestliže by přece jen HIV pozitivitu náhodou v Anglii neobjevili, tak je poměrně pravděpodobné, že dotyčný bude testován znovu dříve než u něho dojde k rozvoji HIV. Nicméně stanovisko Světové zdravotnické organizace je v tomto případě neměnné (od roku 2000) a uvádí spolehlivost negativního testu po třech měsících od posledního rizika. Sám jsem se před lety při jedné diskusi přimlouval za eventuální revizi tohoto doporučení.

Znám případ, který není úplně stejný, ale blíží se Vašemu dotazu. Nově zjištěný HIV pozitivní člověk uváděl jako poslední riziko sex asi před třemi měsíci (pak měl ještě styky se stálým partnerem, který byl opakovaně negativní). Laboratoř první test hodnotila jako suspektní, ale nepotvrdila HIV pozitivitu a doporučila test okamžitě opakovat. Pak již byl výsledek jednoznačně pozitivní.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 159
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.