On-line poradna

Testovaní 27. 7. 2020

Uživatel: Beliskner, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jaka je procentualní spolehlivost testů na HIV po 45 dnech? Vím, že WHO doporučuje 90 dnů atd. ale různé jine odborné články udavají nižší počet dnů. Nepište mi tady prosím doporučenou dobu. Spíše by mě zajímalo, zda má smysl treba jiz po 40 dnech jít na testy a treba mít 80 % spolehlivost. Děkuji za odpověď.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 28. 7. 2020

Dobrý den, nečekejte, že vám odpovíme něco jiného, než všem ostatním před vámi:

Test je spolehlivý po uplynutí nejméně 2 měsíců od rizika. Po této době je jeho spolehlivost asi 99 %, což je považováno jako dostatečné.

Pravděpodobnost, že se dodatečně prokáže pozitivita při nedodržení minimální požadované doby o týden, je velmi nízká. Ale pokud bychom řekli, že 50 dní je v pořádku, tak se objeví řada lidí, kteří půjdou na test 45. den (nebo dokonce 40., jako vy) a budou se ptát, zda je to dobře. A tak bychom mohli pokračovat. Někde tu hranici spolehlivosti musíme držet.

Tento doporučený časový odstup se také může v různých zemích lišit, což je dáno nikoliv metodou testování, která je stejná, ale "protestovaností" populace. Např. ve Francii je uvedená doba i jen 6 týdnů, zároveň je ale nutné říct, že Francie je zemí s jednou z nejvyšších četností HIV testů v Evropě na počet obyvatel (jen vzácně se stane, že přijde na test Francouz (-ka) a řekne, že je to jeho (její) první HIV test v životě). Takže pokud by přece jen test po šesti týdnech HIV infekci nezachytil, tak je vysoce pravděpodobné, že bude proveden nějaký další test dříve, než dojde k rozvoji pokročilé nákazy.

Otázkou také je, co je dostatečně spolehlivý negativní výsledek - stačí 90% spolehlivost nebo raději 96% anebo 99% - tady si musíte odpovědět sám sobě, my, na základě platného doporučení WHO, říkáme, že dostatečných je 99 % spolehlivosti.

Zároveň důrazně nedoporučujeme chodit kvůli jednomu riziku na test opakovaně, což by vás zřejmě test po 40 dnech od rizika donutil, protože by vám nepřinesl žádnou jistotu věrohodného výsledku. Opakované a dlouhodobé vytváření nejistoty vede u některých osob až k úzkostným reakcím či poruchám. Jestli je včasná HIV pozitivita odkryta o měsíc dříve nebo později už nehraje podstatnou roli.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 160
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.