On-line poradna

Testování v ČR 26. 3. 2023

Uživatel: Jana, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, proč např. Francie, Anglie uznává testy už 6-8týdnů od možné nákazy, používají jiné testy? Nepřijde mi logické, že by jen tak nechali HIV osoby s tím, že jsou negativní a opak by byl pravdou a oni hiv virus dále nevědomky roznášeli, protože test např. v 7týdnech jim vyšel negativně, je mi jasné, že, že se tam asi chodí více na testy, ale stejně mezitím by mohl nakazit několik lidí, mají to nějak podložené, přijde mi to docela risk, že oni uznávají test 6-8 týdnů a u nás 12týdnů, s tím, že po 2 měs. pokud neberu atb. nebo kortikoidy? Dočetla jsem se, že v ČR se stále řídíme pravidly z roku 2000, kdy asi byly jinak citlivé testy atd. Děkuji.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 27. 3. 2023

Dobrý den, Francie a Británie se přiklání k dostatečné spolehlivosti po šesti týdnech. Samozřejmě mohou být jednotliví poradci a klienti, kteří považují i kratší dobu za dostatečně spolehlivou. Otázkou je, co je dostatečně spolehlivý negativní výsledek - stačí 90% spolehlivost nebo raději 96% anebo 99%? V České republice se zatím přikláníme k variantě spolehlivosti v 99 %, tj. po dvou, resp. po třech měsících (dle doporučení Světové zdravotnické organizace). Dalším důvodem je také to, že Francie je zemí s nejvyšší četností HIV testů v Evropě na počet obyvatel (jen vzácně se stane, že přijde na test Francouz (-ka) a řekne, že je to jeho (její) první HIV test v životě). Takže pokud by přece jen test po šesti týdnech HIV infekci nezachytil, tak je vysoce pravděpodobné, že bude proveden nějaký další test dříve, než dojde k rozvoji pokročilé nákazy. Používání kondomu je u Francouzů také častější než třeba u nás.

Obrázek č. 206

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 221

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 214
Obrázek č. 142
Obrázek č. 186
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 204

podporuje provoz checkpointu v Brně

Obrázek č. 208
Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 212