On-line poradna

Toalety ve zdravotnickém zařízení, krev 5. 2. 2021

Uživatel: Petr542, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, trápí mně taková věc. Byl jsem na toaletách ve zdravotnickém zařízení abych si došel jednak na malou a také abych odebral vzorek moči do zkumavky pro vyšetření. Když jsem odcházel z toalet tak jsem si všiml že v odpadkovém koši leželi noviny a na nich byly nějaké velké červené skvrny (jestli se jednalo o krev nevím). Mám z toho nyní obavu a nevím jestli to brát jako riziko důvodné pro testování). Pro vstup na toalety, použítí kliky jsem měl na rukou své kožené rukavice, poté si omyl ruce vodou ale bez mýdla, odložil si rukavice do kapsy a vykonal potřebu a odebral vzorek moči, znovu umyl ruce a poté odešel (ani nevím jestli jsem znovu použil rukavice pro otevření dveří). Na rukou žádné rány nemám a na nic jsem na toaletách nešahal. Spíše mi jde o ten případný kontakt klika -> rukavice -> penis (vykonání potřeby). Před dvěma měsíci jsem měl rizikový styk. Na testování jsem již dvakrát byl a chci jít ještě jednou a to naposledy. (vím že by se mnělo jít až po třech měsících ale psychicky bych to nevydržel). Celkově mi přijde že se mi začíná z toho rizikového styku rozjíždět psychický strach z nakažení z takovýchto denních situací když se jedná o nějaká veřejná místa s předpokladem horší hygieny. Dříve bych nad tím asi i mávnul rukou. Měl jsem k tomuto strachu blíže již dříve ale tímto rizikovým stykem se to rozjelo nějak více. Poradíte mi prosím co s tím? Prašky to úplně řešit nechci protože je nevidím celkově jako řešení psychických problémů. Nakonec bych se rád zeptal, na těch toaletách jsou nějaké fialové zářivky, světla. Může jít o zabezpečení proti narkomanům jak jsem četl na internetu nebo dokonce pro dezinfekci prostor? Nakonec dodám že toalety jsou volně dostupné. Děkuju Vám moc za pomoc a Vaši práci.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 5. 2. 2021

Dobrý den, přenos HIV na toaletách, pokud na nich neprovozujete nechráněnou soulož, není pravděpodobný. Pohledem na krvavé noviny se HIV nepřenáší, stejně tak, pokud se dotknete krve, HIV se nepřenese.

Se svými psychickými problémy, pokud to tak cítíte, byste se měl obrátit na specialistu, psychologa případně psychiatra. V takových věcech vám na internetu nikdo seriózně neporadí. Zkuste se obrátit na organizace, které se věnujíc psychologické pomoci, např. http://linkapsychickepomoci.cz/. Určitě vám pomohou řešit vaši úzkost.

Bohužel vám také nedokážeme říct, proč jsou na toaletách fialové zářivky, jsme poradna v oblasti HIV, nikoliv ve vybavení sanitární technikou.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 173
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.