On-line poradna

vplyv hiv na sportovcov 27. 4. 2021

Uživatel: Jan 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Prajem dobrý deň, zaujímalo by ma, či človek, ktorý je v bezpríznakovom druhom štádiu hiv infekcie, dajme tomu 2/3 roky po primoinfekcii (bez liečby), má zhoršenú schopnosť naberať svalovú hmotu tréningom alebo všeobecne zvyšovať výkonnosť športom ?? v porovnaní ako keby nebol hiv+,.. ďakujem za prípadnú odpoveď

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 27. 4. 2021

Kondice (svalová hmota, výkonnost) by měla odpovídat formě tréninku stejně jako u HIV negativních. Hodně záleží na předchozí kondici, lépe se nabírají svaly bývalým sportovcům než někomu, kdo v minulosti vůbec nesportoval.

Ale doporučuji určitě zvážit nasazení léčby. Dnes (samozřejmě pokud pacient souhlasí) by se měla léčba nasadit každému HIV pozitivnímu jakmile dojde ke stanovení diagnózy. Nejenže nedojde k poklesu imunity (který pak již po určité době nemusí být kompletně reverzibilní), ale sníží se tím projevy chronického zánětu, který může vést k dalším chorobám. A dnešní léčba má již minimum nežádoucích účinků.

Také doporučuji opatrnost při použití fitness doplňků. Některá z nich mohou obsahovat anabolika (aniž by to výrobce deklaroval) a ta by zejména u neléčených HIV pozitivních mohla vést ke kardiovaskulárním a onkologickým komplikacím. Navíc mohou poškozovat jaterní funkce, které jsou pro sportovce extrémně důležité.

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 177
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.