Výsledok testu pri vstupnej kontrole na darovanie plazmy v AT
Dobrý den, nejprve je potřeba upozornit na dvě věci: 1) darování krve, plazmy nebo i dalších tkání není určeno ke zjišťování infekce HIV nebo kterékoliv jiné infekce. 2) Při darování krve, plazmy nebo kterékoliv jiné tkáně je naprosto bezvýhradně nutné pravdivě odpovídat na dotazy pracovníků odběrového centra, ať už jde o otázky ústní nebo písemné (dotazník). Zamlčení jakékoliv skutečnosti může mít fatální následky pro příjemce tkáně!
Při testování krve v transfuzních centrech (ať už jde o centra u nás v ČR, nebo v Rakousku) se nevychází jen z aktuálního laboratorního výsledku, ale zjišťují se také rizika, která odběru předcházela. Jde např. (ale nejen!) o pobyt v rizikovém prostředí, různá riziková chování (nechráněný sex, užívání drog...), proběhlá onemocnění, transfuze krve, lékařské ošetření, tetování a mnoho dalších. Pracoviště následně vyhodnotí, zda je bezpečné přijmout krev nebo jinou tkáň a použít ji u příjemce.
Každý dárce musí být zodpovědný a sám vyhodnotit, zda se choval rizikově a zda je bezpečné, aby krev daroval, pokud to není schopen zhodnotit sám, je nutné, aby nezatajoval žádné informace.
Byť je pasivní orální styk z hlediska přenosu HIV velmi málo riziková aktivita, zřejmě bude centrem vyhodnoceno jako riziko a darování bude odmítnuto.
Plazma, získaná odběrem krve u dárce, je také obvykle uchovávána na transfuzním oddělení ještě po min. 180 dní po odběru a pacientům je vydána teprve po opakovaném přešetření dárce krve. To je možné proto, že plazma je uchovávána ve zmrazeném stavu a její doba použitelnosti je dlouhá.
Test na HIV sice může někdy již po 4 týdnech být reaktivní, někdy ale není vždy, a proto takový test není spolehlivý.