phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Způsoby testování na HIV

Adam 13. 11. 2019
Dobrý den, přemýšlím nad způsoby testování na přítomnost viru HIV. Vím, že se testuje na přítomnost protilátek, což ale v praxi znamená zjištění nákazy až po vytvoření dostatečného množství protilátek. To není z mého pohledu moc efektivní. Moje základní otázka zní, proč není možné testovat krev na přítomnost viru HIV? Což by se dle mé teorie dalo zjistit velmi brzy po nákaze tímto virem. Chápu, že je to nějaký standart a nejspíš finančně nejvýhodnější, ale je možné se nechat testovat (třeba i z vlastních financí) na přítomnost viru HIV? Vždyť u nemocných se testuje virová nálož, což je dle mého to, o čem hovořím. A na závěr, netestují se takto náhodou například těhotné ženy, nebo lidé před akutním operačním výkonem apod.? Nedovedu si představit, že by se zdravotníci v některých případech spoléhali na protilátky, které ještě nemusí být vytvořeny. Děkuji Vám za odpověď.
Odpověděl(a):
Július SZABÓ 14. 11. 2019

Dobrý den, testování na HIV z žilní krve probíhá pomocí tzv. testů 4. generace, které testují nejen protilátky, ale i antigen p24. Antigen p24 se vytváří o něco dříve, než protilátky a následně postupně vymizí. Jak zde psal již několikrát dr. Procházka, PCR (test virové nálože) není diagnostický test. V případě, že by zareagovalo PCR třeba 14. den po nákaze, tak bude s velkou pravděpodobností ještě negativní konfirmační test. Takže budete s poměrně velkou nejistotou čekat 1-2 týdny na potvrzení či vyloučení. Za HIV pozitivního pacienta je považován člověk s potvrzeným konfirmačním testem.

PCR je výhodné provést u pacienta s jasně vyjádřenou a klinicky potvrzenou akutní HIV infekcí, kde může urychlit nasazení léčby a rychlejšímu obnovení jeho imunity.

Není stanovena doba, kdy lze negativní test PCR považovat za dostatečně spolehlivý. Takže určitě by mohl negativní výsledek po 13., ale i po 60 dnech od rizika vyjít jako falešně negativní.

Při běžném vyloučení rizika, tedy nechráněné soulože, bez zřetelných projevů akutní infekce se doporučuje počkat standardní dobu 2-3 měsíců, která pomůže vyloučit nákazu.

Těhotné ženy, osoby před operací (v případě, že je to potřeba) a další se testují také standardními testy 4. generace, nikoliv testem PCR. Zdravotnický personál přistupuje ke všem pacientům stejně, tedy tak, aby nemohlo dojít k přenosu žádné infekce, nejen HIV.