Cestování letadlem s léky
MUDr. Ivo Procházka CSc. 2. 6. 2021Před cestou letadlem se doporučuje vzít si vždy (alespoň několik nezbytných léků do příručního zavazadla). Let se může nečekaně prodloužit, kufr se může ztratit. V rámci EU byste žádné problémy mít neměl. Pokud léky máte v originálním balení, tak to v případě kontroly může být jednodušší (pokud tedy neletíte do emirátů, Egypta nebo jiné země, která nepovoluje vstup HIV pozitivním občanům).
Neoznačené léky totiž mohou v některých zemích (zejména v jihovýchodní Asii) považovat za ilegální drogy nebo anabolika. Ale to by byla buď velká smůla nebo by museli mít celníci předem podezření na pašování.
I když by se prokázalo, že se o drogy nejedná, tak by to mohlo znamenat nepříjemný zážitek a zdržení. Lze u sebe mít pro takový případ také potvrzení lékaře, že léky máte pro vlastní potřebu, a eventuálně ho předložit (občas ho podobně vystavuji transgender mužům, kteří užívají androgeny, což jsou vlastně anabolika).