On-line poradna

dotaz na pana profesora Procházku - testy a spolehlivost 24. 12. 2015

Uživatel: michal, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na následující. Byl jsem na duálních testech 20tý den od rizika, kdy lze prý antigen v krvi zachytit a výsledek byl negativní. Po té jsem byl minulý týden na dalších průběžných duálních testech, tentokráte to byl 51 dní od rizika. Myslíte si, že už by bylo případně v krvi něco vidět, pokud bych byl hiv pozitivní? Hraje těch 9 dní do 60 dní (tedy 2 měsíců, takovou roli?). Četl jsem anglické poradny na AIDS a často jsem četl, že pokud je test v 50 dnech negativní, neznají žádný případ, kdy by se ještě potom výsledky testu změnily. A z negativního výsledku by se po této době stal pozitivní... A považují test po 6 týdnech za spolehlivý - samozrejme pokud clovek nebral antibiotika a kortikoidy. Děkuji Vám pane doktore moc za odpověď a přeji Vám krásné svátky a děkuji za práci, kterou děláte.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 28. 12. 2015

Já souhlasím s tím, že pravděpodobnost objevení se dodatečné pozitivity při nedodržení minimální požadované doby o týden je velmi nízká. Ale pokud bychom řekli, že 50 dní je O.K., tak se objeví řada lidí, kteří půjdou na test 45. den a budou se ptát, zda je to dobře. A tak bychom mohli pokračovat. Někde tu hranici spolehlivosti musíme držet.

Ale samozřejmě záleží i na míře rizika a vlastní individuální jistotě či nejistotě. Jsou lidé, pro které je 50 dní od rizika dostatečné a jsou lidé, kterým nestačí ani 100 dní od rizika.

Osobně jsem zažil jednou nejasný výsledek HIV testu (to je hodně neobvyklé) asi dva měsíce od rizika. Až pak nám ten muž řekl, že je léčen pro syfilis a styděl se to říci. Následný test pak bohužel potvrdil i jeho HIV pozitivitu.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.