On-line poradna

HIV a rakovina 30. 11. 2020

Uživatel: Petra, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně pravidelného hlidani HIV pozitivního pacienta. Můj tatínek byl od roku 2014 léčen s HIV infekcí stupeň A3.Docházel pravidelně každý půl rok na krevní testy. Před třemi týdny mu byl diagnostikovan tumor na plicich který metastazoval do jater a hrudního koše, a před pár dny v 59letech zemřel.Bylo to velmi rychlé a pro mě nepochopitelné. Můj dotaz směřuje k tomu jak je možné že to lékaři v krevních testech nikde neviděly,že se něco takového v organismu otce odehrává,že ho pomalu ze vnitř něco zabíjí.Přeci z krevních testů takto nemocného člověka kterého by měli detailně hlidat a testovat jestli se nemoc nějak neprojevila musely být nějaké náznaky(např. špatně fungující jatra vzhledem k metastázám)? Proto bych se Vás chtěla zeptat zda lékaři něco nemohly přehlednout a zda se u lidi s HIV hlidaji v krevních testech třeba i rakovinové markery? předem děkuji za reakci S pozdravem Petra

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 4. 12. 2020

Dobrý den,

především přijměte upřímnou soustrast nad úmrtím Vašeho tatínka. K vašemu dotazu sděluji, že rakovina plic se v krevních testech (i těch podrobných, které se provádějí pravidelně v HIV centrech) neprojeví a diagnózu lze stanovit pouze rentgenovým vyšetření plic. To se však preventivně neprovádí (zvýšená dávka záření), snímkuje se v případě obtíží (zejména déle trvajícího kašle).

Ani přítomnost metastáz v játrech nemusí být spojena se zvýšením jaterních testů. Rakovinové markery se využívají u pacientů s již prokázanou rakovinou ke sledování výsledků léčby. Nejsou určené k vyhledávání rakoviny u bezpříznakových osob (s výjimkou tzv. PSA u rakoviny prostaty).

Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 175
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.