On-line poradna

Kamarád je HIV+ a vím, že souloží bez ochrany 19. 5. 2019

Uživatel: Jan, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den, trápí mě následující problém. Můj kamarád je HIV+, ale žije promiskuitní život a nepoužívá ochranu. Mám já, člověk, který, jako jeden z mála ví, že je HIV+, právo informovat jeho sexuální partnery o jeho onemocnění? Nevztahuje se na to lékařské tajemství? Předem děkuji za odpověď.

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 21. 5. 2019

Dobrý den,

lékařským tajemstvím jsou vázáni jen zdravotničtí pracovníci. Každý člověk má ale obecnou povinnost chránit soukromí druhých lidí, nešířit bez jejich souhlasu citlivé údaje o jejich životě, a zejména pak nešířit nepravdivé informace. V opačním případě se druhá strana může bránit žalobou na ochranu osobnosti a v případě nepravdivých informací i trestním oznámením pro pomluvu.

Ve Vašem případě bych byl spíš skeptický. Předpokládám, že informace, které zmiňujete, máte pouze z doslechu - vždycky mě trochu pobaví, když někdo uvádí, že "ví" detaily o pohlavních stycích jiných lidí, jimž nebyl osobně přítomen. Nadto zřejmě nevíte, jestli Váš kamarád nemá nulovou virovou nálož - takoví pacienti jsou svými lékaři informováni o tom, že jsou neinfekční; kondom je jim doporučeno používat vzhledem k ostatním pohlavně přenosným nemocím, stejně jako všem HIV negativním, avšak nemají takovou povinnost. V tomto směru se tak domnívám, že by bylo férové si věc v první řadě vyjasnit s dotčeným kamarádem, než o něm začnete rozšiřovat informace, které ho mohou v naší společnosti významně a nenávratně poškodit.

Pokud se rozhodnete informovat sexuální partnery o zdravotním stavu dotyčného kamaráda, doporučuji tak učinit diskrétním způsobem a zdůraznit jim, aby i oni s informací nakládali podobným způsobem.

Obrázek č. 138

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

MOBILNÍ TESTOVÁNÍ - SANITKA

pro více detailů rozklikněte město

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 143
Obrázek č. 142
Obrázek č. 141
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.