On-line poradna

Kdy se má začít léčba? 3. 10. 2015

Uživatel: Martin, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, pane doktore, měl bych dotaz, kdy se u nás (v ČR) v dnešní době doporučuje začít léčba? Všechny nové zahraniční směrnice na základě průzkumů shodují se a trvají na tom aby se léčba nasazovala co nejdříve, nejlépe hned, jakkoli vysoký má nemocný počet lymfocytů CD4 v krví a ne čekat až klesne pod 350 (v UK už tomu tak dávno není, jak se tady píše na stránkách) nebo 500, protože ten vír k té době více a více zasáhne do složek organismu (do kterých by zasahovat vůbec nemusel), zeslabuje ho do takového stadia že člověk už se z toho nemusí vůbec vzpamatovat a i když se vzpamatuje tak k době až začne brát léky výrazně se mu zkrátí kvalita a odhadovaná délka života, trvalý zásah bude mnohem větší. Děkuji za odpověď. (odkaz na nové směrnice od WHO http://hivandhepatitis.com/hiv-treatment/hiv-treatment-guidelines/5395-new-world-health-organization-guidelines-recommend-hiv-treatment-for-all-and-prep-for-those-at-risk)

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 12. 10. 2015

To doporučení WHO nasazovat léčbu hned je opravdu velmi čerstvé (i když se asi tato změna tak půl roku na základě studií - zejména START) čekala. Pokud vím, tak s výjimkou Lotyšska žádné národní guideliny v EU nedoporučují nasazovat léčbu až pod hranicí 350. Praxe někdy může být odlišná, také je určitě rozdíl, jestli lékař měl tendenci spíše nasadit léčbu už při hodnotě 490 nebo až při 360 CD4+ (ovlivňovaly to i předchozí hodnoty a samozřejmě hodnoty virové nálože a celkový zdravotní stav pacienta). Britské a české doporučené postupy se (zatím) poměrně shodují a doporučují nasazení léčby mezi 350-500 CD4+/ml. Nyní se tedy čeká na změnu národních guidelinů v souladu s doporučeními WHO. Jinak abychom nedělali paniku, ta frekvence nežádoucích projevů HIV infekce u lidí s odloženým začátkem léčby (tedy do doby, kdy jim klesnou CD4+ do 350-500) byla také nízká, pohybovala se kolem jednoho procenta, nicméně v souborech více než 2000 lidí byla data již statisticky významná a svědčí pro její časné zahájení.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 155
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.