On-line poradna

Nevera 13. 12. 2015

Uživatel: karla, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobry den, v červenci mel můj manžel nechráněný styk s ženou s Ukrajiny, za 14dní přinesla starou zprávu z nemocnice kde stálo, že diagnózu hiv pozitivní věděla už v roce 2012. Tvrdila mu, že moc pila, což jí manžel vyvrátil, byla naprosto nad věcí. Těch mužů kolem ní bylo víc, bylo to peklo. Každý šel na testy, skoro každý. Ti co jsou pozitivní nevědí od kdy a vinnu svádí jeden na druhého, většinou všichni také s Ukrajiny. Jen ona nic. Manžel s ní nadále udržuje intimní vztah, a vše zapírá. Je jiného vyznání, v dnešní době diskutabilním, musí plnit své manželské povinnosti a nesmím od něho odejít, není přece proč. Testy máme v pořádku, byli jsme v říjnu. nemůžu říct jak to vše o nich vím, manžel není vždy hodný chlap a docela dost pije. Nám nějakou možnost, nevím jakoukoli. Předem děkuji za odpověd´, ale moc šancí asi nemám.

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 13. 12. 2015

Dobrý den,

děkuji za objasnění situace, Vaše zpráva ale neobsahuje žádnou otázku, na kterou bych mohl reagovat. Nejlepší bude, když mi dáte konkrétně vědět, jaký typ informace ode mě požadujete a podle toho se můžeme spojit (i mimo tuto poradnu - pravnik@aids-pomoc.cz). Zdá se mi ale, že Váš případ by možná byl spíše pro manželskou / psychologickou poradnu než pro právníka.

Obecně uvádím, že osoby, které jsou diagnostikovány jako HIV pozitivní, nesmí mít s jinými nechráněný styk - jinak se vystavují riziku trestního stíhání. Pokud existuje více mužů, kteří měli s dotyčnou ženou nechráněný styk, mohou na ni podat trestní oznámení na Policii ČR - tuto iniciativu nicméně doporučuji ponechat přímo na těchto "poškozených".

Jakub Tomšej

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.