On-line poradna

Přenos HIV při aplikaci inzulinu pacientovi 16. 7. 2022

Uživatel: Sisi, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, stala se mi taková nehoda. Při aplikaci inzulinu cizímu člověku jsem se při nasazování krytky na jehlu od inzulínového pera po aplikaci píchla. Je možná cesta přenosu HIV, pokud by byl pacient HIV pozitivní? Předem děkuji za odpověď.

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 20. 7. 2022

Dobrý den,

v dotazu neuvádíte podstatnou informaci - zda a s jakým výsledkem byl vyšetřen pacient, od kterého pocházela jehla. Pokud by se jednalo o HIV+ osobu, pak užívání tzv. postexpoziční profylaxe (protivirových léků nasazených do 72 hodin od poranění a užívaných jeden měsíc) zásadně snižuje pravděpodobnost nákazy.

Moderní testy 4. generace zjišťují současně přítomnost protilátek proti HIV i antigenu p24 (= součást HIV) a umožňují prokázat nákazu za 3 - 6 týdnů od rizikové události. Po dvou měsících je tedy výsledek již vysoce spolehlivý. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejspíše jedná o pracovní úraz, měl by být z forenzních důvodů doplněn ještě odběr provedený 4 měsíce od poranění.

Je známá statistika rizika při poranění zdravotníka o jehlu (náhodný vpich), kterou byla krátce předtím neléčenému HIV pozitivnímu pacientovi aplikována intramuskulární injekce. Riziko přenosu při takové expozici lze odhadnout na několik promile (0,002-0,005).

Obrázek č. 169

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 190
Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 201

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 195

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. je s projektem „Vznik a rozvoj Národní asociace pacientských organizací (NAPO)“ příjemcem grantu z fondů EHP2014–2021 v rámci programu Zdraví. Cílem projektu je posílení role pacientů a pozice pacientských organizací ve zdravotnickém sektoru. NAPO je při realizaci projektu vůči ČSAP z pozici partnera. Více informací o aktivitách NAPO najdete na www.silapacientu.cz.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 132

podporuje činnost Domu světla

Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 202
alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126
Obrázek č. 186
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.