On-line poradna

Pro pana Procházku 21. 1. 2016

Uživatel: Jirka, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den již sem zde psal ale i tak bych chťek slyšet názor pana doktora Procházky na tuhle situaci. Dekuji Pane doktore ptal sem se na to,protože zhruba před půl rokem jsem se dostal do situace kdy jsem měl na prstu malou ranečku, která lehce krvácela, abych to přiblížil bylo to povrchové zranění(asi sem při sportu drobně zavadil o nějakou ostrou hranu),které nebylo vubec hluboké a krev do minuty ustala(snad kapka,dvě krve). A hraji rugby kde se občas někomu přivodí krvavé zranění. A já sem celkem paranoidní ale když sem ranku ošetřil vodou a omyl krev pokračoval sem dál ve hře a zhruba po 2 minutách sem si všiml že na rance je opět kapka krve. Ta kapka byla na povrchu ranečky a tvořila kopuli jako když je např kapka rosy na listu. A napadlo mě kdyby ta kapka byla cizí a infik. jestli bych se nakazil? Samozřejmě sem kapku ihned omyl vodou takže nebyla do ranečky nijak vetřena. Takže by mě zajimalo zda-li se mám z takové situace nějak strachovat pokud by kapka nebyla moje krev a byla pouze na povrchu.Velmi Vám děkuji za Váš vážený čas a Vaši odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 25. 1. 2016

Riziko, že Vám ruka zhnisá a povede to k její amputaci je asi tisíckrát vyšší než že byste se takto mohl nakazit virem HIV. I tak asi ale znáte jen málo ragbistů, kterým museli amputovat ruku. Přesto se takového "výrazného rizika" neobáváte a bojíte se něčeho, co je prakticky vyloučené.

Samozřejmě existuje poměrně výrazná kožní imunita, bez které bychom nepřežili ani první týden po narození. Ta nás musí chránit před mnohem agresivnějšími baktériemi (třeba zlatý stafylokok) než před takovou přecitlivělou chudinkou, jakým je HIV.

Přesto Vám jako sportovci doporučuji si zopakovat pravidla pro případ krvavého poranění. Ránu ošetřit, dezinfikovat, zastavit krvácení a zakrýt (mulem, náplastí), až pak se vrátit ke sportu. V každém kontaktním sportu má rozhodčí povinnost krvácejícího hráče z hřiště vykázat (a není to kvůli HIV, ale právě jiným rizikům).

A před HIV Vás ochrání kondom při sexuálním styku (pokud si nepícháte drogu).

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 160
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.