On-line poradna

testování 12. 2. 2015

Uživatel: lukas, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

dobry den,mel bych dotaz.Zabrousil jsem na forum pro pozitivni.Pochopitelne vim,ze jsem tam nemel co delat.Na mou obhajobu chci rici,ze jsem nikterak nenarusil diskusi v podobe toho,ze bych do ni prizpival,si se dotazoval.Ale kdyz jsem procital ruzne peizpevky.Dosti me prekvapilo,kdyz jsem narazil na to,ze nejaky mlady muz psal,ze byl na testech ve dvouch,trech a ctyrek mesicich a vysledky dopadly dobre.A pak byl na testu nasledne aesty mesic a vysel mu pozitivni krevni test.Jak je tohle mozne?Predpokladam,ze zadnou poruchu imunity nema jelikoz psal,ze je z toho velice prekvapeny.Co se tyce nejakehi dalsiho rizika,to take nepripustil.A tak se ptam.Co mohlo zpusobit jeho predesle negativni vysledky.Docela to narusilo mou viru v muj test.Ktery jsem podstoupil po ctyrech mesicich.Tuto dobu jsem volil,kvuli uzivani atb.Bylo mi jasne receno,ze testy jiz opakovat nemusim.Avsal ted jsen dosti na vazkach.Ja jsem jine riziko opravdu nepodstoupil.O zadne poruse imunity nevim avsak v detstvi jsem byl casto nemocny.Predpokladam vsak,ze podle toho co jsem se tu docetl,pokud ma nekdo poruchu tvorby protilatek,je v peci imunologa.Jeste me zarazilo,ze jsem se docetl,ze pan doktor odpovidal na otazku,pokud ma nekdo soubezne s nakazou hiv syfilis,ze to muze ovlivnit vysledky testu a ty vyjdou falesne negativni v nekterych pripadech.Tomu take nerozumim,vsude se docitam,ze na tvorbu protilatek nemuze mit vliv jina infekce,pouze leky ktere se na ni uzivaji.Tak jak to prosim je,dekuji za odpoved

Petr Sobek

Odpověděl: Petr Sobek, 12. 2. 2015

Dobrý den,

Na výsledek testu mohou mít vliv jiné infekce, kromě syfilidy je to třeba i infekční žloutenka typu C. Spolehlivý negativní výsledek by také v těchto případech byl až po třech měsících od rizika. Zjednodušeně si to lze představit tak, že imunita organismu je zaměstnána něčím jiným, takže na tvorbu protilátek proti HIV nemá dost času a sil.

Vzpomínám si, že první člověk, který v naší zemi zemřel na AIDS, bylo to kolem roku 1986, tvrdil, že v životě neměl pohlavní styk, ani s muži ani se ženami, v životě si nepíchal drogy. Jak je tedy možné , že se virem HIV nakazil? Další pacienti uvedli, že o tomto člověku vědí, že míval anonymní náhodný anální sex s muži výlučně v pasivní roli, ale ani pak tento muž sexuální chování nepřiznal a trval na tom, že je panic.

Ve Vámi zmiňovaném případě logicky každého napadne. Proč by byl někdo čtyřikrát za sebou na HIV testu, když neměl další riziko? Podle potíží přece čerstvou HIV infekci nepoznáte. Navíc myslím, že kdyby k něčemu podobnému došlo, tak by se ale o tom vědělo i v odborných kruzích a hledala by se příčina. Takže spíše bych tipoval na to, že se nejedná o pravdivou zprávu. Její autor dokonce nemusí vůbec HIV pozitivní být. Jde pak tedy o něco podobného jako hoax. A pokud se podobně jako já ptáte, proč někdo věnuje energii vymýšlení nesmyslů, tak se podívejte na stránky věnované právě hoaxu. Asi odpověď nenajdete, ale zjistíte, že takových lidí není málo.

Obrázek č. 169
Podcast Život plus
Obrázek č. 180
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás!

 
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.