On-line poradna

Testování hiv a partneři 19. 12. 2015

Uživatel: Andy, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý den. Chtěla bych vědět, jestli když sexuální partner ví, že je hiv pozitivní tak mi to musí oznámit? Někde jsem slyšela, že pokud to ví a neřekne to tak je to trestné. Měla jsem styk s takovým holkařem, tvrdil mi, že na testy chodí z práce každý měsíc. Existuje povolání, které testy každý měsíc vyžaduje? Co mohu dělat, pokud mi lhal a já po svých testech zjistím, že jsem pozitivní?

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 19. 12. 2015

Zákon informační povinnost HIV pozitivních vůči sexuálním partnerům neupravuje, takže jde čistě o morální povinnost. Porušení této povinnosti (tj. situace, kdy HIV pozitivní sexuálního partnera neinformuje o svém statusu) není trestným činem. Trestným činem ale může být to, že HIV pozitivní má s někým zdravým nechráněný rizikový styk, a to dokonce i v případě, že k přenosu infekce nedojde (vždy ale záleží na řadě individuálních kritérií - např. virová nálož, druh styků, počet styků, důvody, které zdravému partnerovi bránily trvat na zásadách bezpečnějšího sexu apod.).

O tom, že by se v některém povolání testy vyžadovaly každý měsíc, nevím. HIV se nepřenáší běžným společenským stykem, takže u většiny povolání není žádný důvod testy dělat. Pokud se někde testy dělají, tak podle mých zkušeností buď jen v případě, že dojde k nějakému riziku (např. operující lékař se zraní při práci a je na něm požadováno, aby se k testu připravil), popřípadě pravidelně, ale s delšími intervaly. Je možné, že v nějakém povolání se testy dělají i takto často, ale osobně bych spíše hádal, že tato informace nebyla pravdivá.

Pokud zjistíte, že jste byla nakažena infekcí HIV, můžete zvážit podání trestního oznámení. Trestní oznámení se podává na policii nebo státním zastupitelství v místě, kde k trestnému činu došlo.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Podpořte nás!

 

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 153
Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 154
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

abbvie

Obrázek č. 132
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 56

financuje vysílání webinářů a vývoj systému PIST

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

alza.cz

darovalo výpočetní techniku a elektroniku

Obrázek č. 126

nám přispěli novým stanem

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.